BLOG

Elementy wyposażenia lakierni proszkowych

Wraz ze wzrostem popularności lakierowania proszkowego, inwestorzy zaczęli interesować się urządzeniami oraz akcesoriami do wyposażenia swoich zakładów przemysłowych. W zależności od metrażu pomieszczenia i zakresu wykonywanych w nim czynności, należy dopasować odpowiednie kabiny, pistolety natryskowe czy systemy do zasilania, transportowania i rozwieszania elementów. Poznaj wyposażenie lakierni proszkowych.

Samo pomieszczenie, w którym zaaranżowana zostanie lakiernia proszkowa, powinno spełniać pewne standardy jakości i bezpieczeństwa. W pracowni powinna panować optymalna temperatura, a stanowisko robocze musi znaleźć się w pewnej odległości od olejów, pieców czy pyłów. Utrzymanie czystości w takim wnętrzu powinno być łatwe – zarówno drobinki kurzu, jak również ciepło buchające z pieca mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość wykończenia malowania.

Co jest potrzebne do lakierowania proszkowego?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca do zaaranżowania lakierni proszkowej, czas na jej odpowiednie wyposażenie. Oto trzy najważniejsze sprzęty, które powinny znaleźć się w malarni takiej jak Baleks:

  • kabina – w jej wnętrzu można wykreować idealne warunki do przeprowadzenia procesu malowania proszkowego. Nadaje się zarówno do aplikacji farb w sposób ręczny, jak i mechaniczny. Zaletą dobrze wykonanej i dopasowanej kabiny jest fakt, że resztki preparatu, który osiadł na ściankach podczas malowania, później można ponownie odzyskać. Tym samym zmniejszają się straty materiału. Wybierając produkt zwróć uwagę na jego parametry techniczne – czas nagrzewania, zastosowane uszczelnienia, grubość izolacji ścian i sufitu,
  • pistolet natryskowy – jeżeli lakierujesz mechanicznie, wówczas do aplikacji farby – szybkiego i dokładnego, potrzebujesz dobrego pistoletu natryskowego. Farba ze zbiorniczka podlega elektryzacji i w ten sposób jest przenoszona i utrwalana na lakierowanym elemencie,
  • piec –  do osuszania,  a następnie wygrzewania w odpowiednie temperaturze przygotowanych elementów w wyniku wymuszonej cyrkulacji powietrza.

Lakiernia proszkowa – elementy dodatkowe

Niemniej ważne od dużych sprzętów i maszyn są mniejsze akcesoria, które w dużej mierze wpływają na komfort, bezpieczeństwo, jakość czy tempo pracy. Należą do nich chociażby paleta RAL przedstawiająca poszczególne odcienie farb, listwy do szybkiego wieszania, wykrojniki, haki, wieszaki, osłonki oraz korki i wkłady. Ważne w transporcie i organizacji przestrzeni okażą się też wózki do przewozu gotowych elementów, które będą miały stabilną konstrukcję opartą na skrętnych kółkach.

 

Wróć do bloga