BLOG

Jak przygotować materiał do malowania proszkowego? 

Istnieją różne techniki malowania. Jedną z nich jest malowanie proszkowe. Czym charakteryzuje się ta metoda? Jak sama nazwa wskazuje, jej wyznacznikiem jest to, iż emulsja, która służy do malowania, ma postać proszku. Dzięki temu można nią stosunkowo łatwo pokryć daną powierzchnię. W związku ze swoją formą ma ona także tę zaletę, że daje się równomiernie rozprowadzić na malowanym materiale.

Na nałożeniu emulsji nie kończy się jednak proces malowania proszkowego. Kolejnym etapem jest twardnienie farby, które przeprowadza się w piecu nagrzanym do mniej więcej 200 stopni Celsjusza. W związku z tym, iż malowanie proszkowe wiąże się z wykorzystaniem wysokiej temperatury, każdy przedmiot, który chcemy potraktować tą metodą, trzeba odpowiednio przygotować na tego rodzaju okoliczności.

Czyszczenie, odtłuszczanie, fosforanowanie

Przed przeprowadzeniem malowania proszkowego najpierw należy wyczyścić przedmiot, który ma zostać pokryty farbą. Proces ten składa się z kilku etapów, którymi są odtłuszczanie, opylanie, suszenie czy piaskowanie. Obiekt, który ma zostać poddany malowaniu proszkowemu, musi przede wszystkim uzyskać odpowiednią chropowatość. Farba lepiej przywiera bowiem do powierzchni, która jest szorstka, niż do powierzchni, która jest gładka i śliska. Jasne jest więc, dlaczego przed malowaniem przedmioty należy poddać takim zabiegom jak odtłuszczanie. Pozbycie się tłuszczów z powierzchni obiektu za pomocą rozpuszczalników pozwala uzyskać pożądaną chropowatość. Dobrym pomysłem przed malowaniem proszkowym jest także wykonanie fosforanowania. Zabieg ten pozwala uzyskać doskonały podkład pod farbę, a poza tym znacząco zwiększa odporność materiałów na korozję.

Odpowiednio wykonane malowanie proszkowe nie tylko przyczynia się do nadania pokrywanemu farbą przedmiotowi określonej barwy, ale także chroni przed rdzewieniem. Jeśli jednak nie przygotuje się odpowiednio powierzchni na malowanie proszkowe, można mieć potem do czynienia z pewnymi problemami. Chodzi tu nie tylko o odpadającą farbę, ale także o możliwość wystąpienia korozji pod naniesioną powłoką.

Wróć do bloga