BLOG

Lakierowanie proszkowe krok po kroku

Przedmioty wykonane z metalu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia, jednak w wielu przypadkach wymagają dodatkowego wykończenia. Najbardziej popularną i efektywną metodą jest pokrycie powierzchni metalu powłoką malarską. Zwykle wybiera się do wykonania tego zadania lakierowanie proszkowe. Dzięki niemu można nie tylko uatrakcyjnić metalowy przedmiot czy element, nadając mu określoną barwę, ale również zabezpieczyć go przed wpływem warunków zewnętrznych i możliwością pojawienia się korozji. Zobaczmy, w jaki sposób przebiega lakierowanie proszkowe.

Zasada działania lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe wykorzystuje zasadę oddziaływania elektrostatycznego, może więc być stosowane do wszystkich elementów metalowych, które przewodzą prąd. Farba w postaci proszku jest podawana na metalowy element, który jest uziemiony. Cząsteczki farby są naładowane elektrycznie, w związku z czym przywierają do powierzchni metalu, tworząc równomierną powłokę.

Największymi zaletami lakierowania proszkowego jest możliwość bardzo dokładnego pokrycia farbą całego elementu oraz uzyskanie warstwy, która jest jednocześnie wytrzymała i stosunkowo cienka. Różne rodzaje farb do lakierowania proszkowego pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów – powierzchni matowej, satynowanej, błyszczącej. Istnieje także możliwość używania farb nadających malowanej powierzchni różnego typu strukturę.

Etapy malowania proszkowego

Malowanie proszkowe przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest dobre przygotowanie powierzchni do malowania. Musi ona być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, a także mieć wykonaną odpowiednią powłokę zabezpieczającą przed korozją – o ile jest wymagana w danym zastosowaniu. Elementy, które mają być lakierowane proszkowo, mogą być np. cynkowane galwanicznie w przypadku stali czy pokrywane powłoką cyrkonowo-krzemianową w przypadku aluminium.

Drugim etapem procesu malowania proszkowego jest nanoszenie farby. Odbywa się ono w specjalnej komorze, za pomocą pistoletów natryskowych, a przedmioty, które mają być malowane, zawiesza się na specjalnych mocowaniach.

Trzecim elementem całej procedury jest wygrzewanie elementów pokrytych proszkiem w specjalnych piecach. W wysokiej temperaturze dochodzi do upłynnienia żywic, które są składnikiem farb proszkowych. W wyniku polimeryzacji cała powierzchnia jest pokrywana jednolitą warstwą wytrzymałej mechanicznie farby. Po ostudzeniu malowane elementy są gotowe do użytku lub dalszej obróbki.

Wróć do bloga